«Волонтери: сила небайдужих». Таку назву має нова книга Українського інституту національної пам’яті (УІНП). Її презентували у виставковій залі духовно-культурного центру імені Паїсія Величковського при Свято-Успенському кафедральному соборі Полтавська єпархія Православної Церкви України, громадська організація «Команда небайдужих» та Полтавський офіс Північно-східного міжрегіонального відділу УІНП. На захід завітала гостя з Києва - авторка-упорядниця книги, співробітниця УІНП Наталка Позняк-Хоменко.

Книга вияскравлює низку моментів, як у 2014-2015 роках у Полтаві (та й по всій Україні) народжувався волонтерський рух. А це були тонни зібраних і переданих на передову речей, які прості люди зносили до Свято-Успенського кафедрального собору (тоді через день на передову їхали 2-тонні машини, а потік людської допомоги не припинявся), пошук по воєнторгах, ринках, секендах, а бувало – і по військових складах, де воно лежало ледь не з часів Другої світової, амуніції, взуття, біноклів та інших необхідних на передовій речей, тисячі полтавських галушок і сухих борщів, переданих землякам, і поїздки на передову, в саме пекло, щоб доправити хлопцям воду та інші необхідні речі. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

657 ГЕКТАРІВ ЛІСУ ПЛАНУЮТЬ ВІДДАТИ В ОРЕНДУ НА ТЕРИТОРІЇ ПИРЯТИНСЬКОЇ ГРОМАДИ

Про це згадували й учасники презентації. Вів її  архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір, який, власне, і очолив у 2014 році волонтерів Полтавського батальйону небайдужих (ПБН). Саме він одним із перших поїхав до Криму підтримати українських військовослужбовців, заблокованих росіянами у військових частинах, на його ім’я був відкритий перший волонтерський рахунок, та й сам Владика неодноразово їхав на передову, щоб особисто привезти допомогу і благословити бійців. Про це свідчили і кадри із кліпу на пісню-гімн  ПБН, яким розпочалася презентація.

Наталя Святцева Олег Пустовгар архиєпископ Федір Наталка Позняк-Хоменко Наталя Гранчак

 Спогадами ділилися дві Наталі, які стояли біля витоків ПБН: депутат обласної ради Наталя Гранчак та журналістка Наталя Святцева. «Ми робили кожен те, що міг, ми тоді навіть не задумувалися, що і як, а просто робили, бо було треба. І тільки зараз, озираючись назад, розумієш, скільки всього було зроблено, і скільки людей було поряд. Тільки найактивніших у нас – більше 200, а скільки таких, які просто приходили і робили? І я щаслива, що ми всі разом, що ми не розбіглися і не пересварилися. Мабуть тому, що нас об’єднала Церква і усвідомлення, що ми робимо, для кого і для чого», – зазначила  Гранчак. «Полтавські» епізоди книги стали частиною загальної мозаїки із десятків волонтерських історій. Вони дають уявлення про масштаби такого явища, як волонтерський рух, який у 2014-2015 роках став одним із важливих чинників спротиву російській агерсії. 

Владика Федір вручив авторці книги Подячну грамоту ПЦУ та ікону

«У книзі зібрані неймовірні історії про те, як у 2014-2015 році тисячі українців, об’єднавшись, підставили надійне плече нашій армії, не лише одягнувши-нагодувавши-озброївши бійців, але й давши їм головне – сенс боротьби, відчуття, що тебе не кинуть і тобі є за що воювати. Для багатьох волонтерів це стало сенсом життя і вони досі продовжують тримати свій «фронт». Адже російсько-українська війна триває. У книзі є цікава статистика: у 2015 році тим чи іншим чином причетними до волонтерства вважали себе 47% українців. Зараз у волонтерстві лишилися одиниці, для яких це вже стало сенсом життя. Бо, попри все, війна досі триває, і волонтери продовжують закривати найоперативніші і найнеобхідніші потреби армії. І ця книга – моя спроба сказати «дякую» всім причетним до волонтерства. Усім, хто в 2014-2015 роках рятував країну і продовжує це робити», – розповіла Наталка Позняк-Хоменко.

Наталя Гранчак і Наталка Святцева

Владика Федір нагородив авторку книги Подячною грамотою Православної церкви України та вручив ікону. А регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар офіційно передав значну частину накладу книги до громадських організацій та комунальних установ Полтавщини. Зокрема, примірники видання отримали активісти ГО «Команда небайдужих», Полтавська обласна наукова універсальна бібліотека імені Івана Котляревського, обласна координаційна рада ветеранів АТО-ООС, ГО «Спілка вдів і дітей учасників бойових дій «Птаха», Полтавська обласна бібліотека для юнацтва імені Олеся Гончара, «Обласний молодіжний центр» Полтавської обласної ради, бібліотеки товариства «Просвіта», Полтавського національного педагогічного університету, ГО «Сокіл», бібліотека Полтавського військового коледжу сержантського складу. Пустовгар повідомив, що книга «Волонтери: сила небайдужих» розміщена у вільному доступі на сайті УІНП, завантажити  можна за посиланням: тут

Поділись з друзями!
error1
fb-share-icon