14 грудня – День вшанування пам’яті ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Також цьогоріч виповнюється 35 років від завершення будівництва «саркофагу» над 4-м енергоблоком. У Лохвиці «чорнобильців» ушанували мітингом. Про те, як піклуються про них на рівні держави, області, району й ОТГ, розповів очільник їх організації Микола Чекмез. Він наголосив, що «чорнобильці» через незнання й недбальство не використали виділені їм кошти.

Мітинг відбувся біля пам’ятного знака на честь ліквідаторів катастрофи, встановленого в лохвицькому парку Перемоги 2010 року. У ньому взяли участь не лише ліквідатори, а й представники Лохвицької міської ради, відділу культури Лохвицької громади, ветеранської організації.

До пам’ятника поклали квіти, вшанували загиблих хвилиною мовчання.

Напередодні мітингу про життя «чорнобильців» Лохвицької громади розповів, голова громадської організації «Чорнобильці Лохвиччини» Микола Чекмез.

До речі, донедавна ГО була районною. Але після виникнення на місці Лохвицького району трьох ОТГ у Сенчанській та Заводській громадах створили свої організації.

Здавалося б, усі громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, знають свої права. Зокрема, на пільгові виплати, безкоштовне оздоровлення, отримання грошової компенсації у разі, якщо не скористався пільгою. Зокрема, у бюджеті Лохвицької громади на компенсацію за санітарно-курортне оздоровлення «чорнобильців» заклали 57 000 грн, але ті використали лише 16 500 із них. Люди просто не зверталися по належне.

– У Лохвицькій громаді на обліку перебуває близько двох із половиною сотень громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, – розповідає Микола Іванович. – Серед них більше сотні – ліквідатори. Всі мають право на допомогу як із державного бюджету, так і з обласного та місцевого. У 2021 році на санаторно-курортне лікування наших «чорнобильців» тільки із державного бюджету було передбачено 132 192 грн.

14 чоловік побували на курортах за державний кошт, 2 відмовилися. У бюджеті Лохвицької громади на компенсацію замість санітарно-курортного лікування закладали 57 000 грн. Однак тільки 16 чоловік замість путівок отримали компенсацію на суму 16 500 грн.

Пільгою на отриманню ліків за безкоштовними рецептами скористалося 63 особи на суму 43 110 грн, безкоштовним зубопротезуванням – 2 особи на суму 4 785 грн.

На безкоштовний одноразовий проїзд автомобільним та залізничним транспортом використано 1200 грн, хоча було закладено 3000 грн.

– Спостерігаємо прикру тенденцію, коли самі ж «чорнобильці» не отримують того, на що мають право і що можуть отримати, – обурюється Микола Чекмез. – За рік, який минає, не всі закладені кошти використані, отримані чорнобильцями. Хто винен у цьому? Ми самі. Щоб отримати належні виплати 2022 року, потрібно лише наприкінці нинішнього або на початку наступного року надати необхідні документи відділу соціального захисту виконавчого комітету Лохвицької міськради. Громада не забуває про нас, за що ми дуже вдячні міськраді!

Нині Микола Іванович займається уточненням даних про «чорнобильців». А саме додає у їх списки (а це нині близько 240 чоловік) номери телефонів. Дізнатися їх можна за ланцюговим принципом.

Микола Чекмез

У відділі соціального захисту Лохвицької міськради пояснюють, що за наявності номерів можна буде зателефонувати кожному й нагадати, які документи треба подати для отримання тієї чи іншої допомоги. За наявності в установі повного пакету документів пільговика йому не потрібно буде щоразу приносити копії, довідки та інше. Допомогу надаватимуть так само, як нині субсидії. Тобто призначатимуть автоматично.

Це важливо, бо буває, наприклад, що до річниці катастрофи на ЧАЕС усім «чорнобильцям» можна отримати з обласного бюджету по 100 грн. Однак більшість людей відмовляється, адже приїхати з віддаленого села для подачі документів дорожче.

Автор: Сергій Ніконов

Читайте також:

ІНДЕКС БОРЩУ ПО-ПИРЯТИНСЬКІ. СКІЛЬКИ КОШТУЄ ТРАДИЦІЙНА СТРАВА?

Поділись з друзями!
error1
fb-share-icon