У вересні цього року, мандруючи півднем України, я відвідав село, відоме своїм виноробством. Але, як виявилося, не лише ним. Воно має назву Шабо (скорочено від турецького “аша-абаг” – нижні сади).

Центр культури вина

За часів існування Російської імперії, а саме в 20-х роках XVIII ст., за згодою імператора Олександра I, тут була створена швейцарська колонія. І хоч перші сорти винограду завезені сюди греками, генуезцями та турками, які жили тут в різні періоди, саме швейцарці офіційно започаткували культурне виноробство у Шабо. 

Пам'ятний знак воїнам визволителям під час Другої світової

Засновником поселення у той час ще на території Бессарабії був Луї-Венсан Тардан – учений, педагог та експерт з виноробства, який надихнув своїх земляків на переселення в цю місцевість. Для важких на підйом швейцарців рішучими умовами для переїзду на північне Причорномор’я були хороша погода, легко оброблювані, родючі землі, достатньо худоби за низькими цінами. Серед відомих людей, які в різні часи відвідали цю місцевість, – Олександр Пушкін, Леся Українка, Максим Горький.

Вид на Дністровський лиман

Зараз виноробство Шабо досягло високого рівня. Плоди ростуть на 1200 га виноградників, за сезон збирається майже 10 млрд виноградних ягід, а площа винних сховищ та погребів складає 10 тис. кв. м. Продукція, виготовлена тут, відома не лише в Україні, а й далеко за її межами. Поряд з Центром культури вина в Шабо знаходиться фірмовий магазин з різними видами напоїв. Там на одній з бочок був напис: “Моя бочка. Ваш клиент Жванецкий. 19.09.12 г.” Поблизу магазину можна безкоштовно заряджати електромобілі.

Ще однією цікавою локацією в Шабо є місцеве підприємство “Європейська сироварня”. Збудоване за європейським зразком, воно оснащене новітнім нідерландським обладнанням та використовує нідерландські технології. Також всі працівники “Європейської сироварні” проходять в Нідерландах стажування. Офіційне відкриття підприємства відбулося в середині липня 2018 року. Сироварня має замкнутий цикл виробництва: від вирощування кормів та утримання поголів’я худоби (ферма знаходиться за 2 кілометри від сироварні) до переробки молочної сировини і отримання кінцевого продукту – сиру. Останній – лише коров’ячий, причому корови саме голштино-фризької породи, яка вважається еталоном якісного молока та є самою розповсюдженою породою молочної худоби в світі. Поряд із сироварнею розташовані фірмовий магазин та кафе, де можна придбати та посмакувати будь-який із сирів, що є в наявності. Разом з другом Євгенієм (який показував мені Шабо) поласували твердим сиром та сирними паличками. Взагалі асортимент у магазині різноманітний: є витримані та молоді, тверді та м’які сири, із всякими добавками  (пажитником, прованськими травами, гарбузовим насінням, зеленим або червоним песто, трюфелем тощо) та без. Також там можна придбати аксесуари для нарізки сиру та подарункові набори.

Корава біля сироварні
На території сироварні

Перед від’їздом з Шабо товариш показав мені ще одну цікавинку – садибу, збудовану в стилі французького ренесансу в XVIII ст. Вважається, що вона належала родині Ансельм, хоча в мережі (http://sergekot.com/усадьба-ансельма/) є інформація, що її збудувала французька сім’я Наверн (Naverne – фр.).

Під час Радянського Союзу тут розташовувався тубдиспансер. Про це свідчать написи: “зона повышенного риска” в дверях за склом або вивіска “лаборатория” на дверях іншої будівлі. Зараз територія садиби заросла травою, кущами та іншою зеленню, тому частина приїжджих людей, які не знають про це місце, минають його. А дарма, адже це там збереглася архітектура XVIII ст. Це в’їзна брама, основний будинок садиби (з прибудовами, зробленими пізніше), вежа, розташована на ньому, водонапірна вежа та господарське приміщення (склад).

Загалом Шабо вартує того, щоб там побувати. Село знаходиться неподалік Білгорода-Дністровського та Затоки, тому туди зручно потрапити як власним транспортом, так і рейсовим. Можна прогулятися й наодинці, але краще попросити когось з місцевих жителів або скористатися послугами екскурсоводів, щоб дізнатися історію села та його сьогодення.

Поділись з друзями!
error1
fb-share-icon