З ініціативи Полтавського офісу Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті (УІНП) 14 жовтня з нагоди Днів захисників і захисниць і захисниць України полтавські телеканали «Місто+» та «Центральний» продемонстрували документальний відеоматеріал «За що боролася УПА».

«Показ відбувся у межах угоди між УІНП як центральним органом виконавчої влади та менеджментом полтавських телеканалів. Дату для показу обрали невипадкову, символічну. Адже у 1944 році уродженець Полтавщини Кирило Осьмак  очолив орган політичного керівництва УПА та всього визвольного руху — аналог парламенту, що називався Українською головною визвольною радою (УГВР). І саме УГВР у 1947 році своєю постановою закріпила традицію святкувати День створення УПА саме 14 жовтня, щоб акцентувати на правонаступності визвольної боротьби на основі козацьких традицій гетьманської України», – прокоментував подію регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар.

У просвітницькому відео, серед іншого, розповідається, що через УПА пройшло понад сто тисяч осіб, за участь у повстанському русі чи його підтримку каральними органами СРСР було репресовано понад півмільйона людей. «Текст відеоматеріалу «За що боролася УПА» створено за проєктом «УПА – відповідь нескореного народу» Використано світлини архівів Служби безпеки України й Центру досліджень визвольного руху та реконструкцію боїв з фільму Тараса Химича  «Хроніка УПА». Диктор відомий історик: Володимир В’ятрович. Наукові консультанти – Максим Майоров, Володимир Бірчак. Методичний супровід здійснили Ганна Байкєніч, Олена Охрімчук. Виробництво – ТОВ “Диваки продакшн», – повідомляється на офіційному сайті УІНП.

Довідково:

Українська повстанська армія – військово-політична формація українського визвольного руху. Заснована в кінці 1942 року, діяла до вересня 1949 року, після чого реорганізована в збройне підпілля, діяльність якого припинилася в середині 1950 років. Стратегічною метою діяльності було відновлення української державності, відповідно боротьба розгорталася проти всіх держав, що намагалися завадити цьому. Протягом усього часу існування Повстанської армії головним ворогом вважався СРСР, як держава, що завдала українському народові найжахливіших втрат – масові політичні репресії, голодомори, депортації населення. Поруч з тим УПА із самого початку творилася як реакція населення на німецький окупаційний терор, тому протягом всього періоду німецької окупації велася активна антинімецька боротьба.

Поділись з друзями!
error1
fb-share-icon