Коли була зовсім малою, прабабуся водила мене, братиків та сестричок у цвинтарні хащі: «Ось тут горбочки – померлі ще маленькими трійнята, оці дубові хрести без підписів – дід та баба…» Десятки таких для когось важливих могил вже зникли без догляду. Дерева та кущі випиляно. Територію прибрано. Поверх зявляються нові поховання. Цвинтар досі діючий, відповіли на запит газети «Свіжий Апельсин».

  • 9 вересня 2016 у Пирятині відбулося засідання архітектурно-будівельної ради за участю міського голови Олексія Рябоконя, представників державного підприємства „НДПІ містобудування“ та громадськості з приводу розробки Генерального плану м.Пирятина. На засіданні було людно. Одним із головних питань обговорення було розміщення майбутнього кладовища. У підсумку дискусії дійшли до висновку, що цвинтар потрібно розташовувати на півдні міста, за автомагістраллю Київ-Харків-Довжанський, зліва від дороги, що веде на Пирогову Леваду. Його точне розміщення буде визначене після уточнення інформації щодо прокладання оптико-волоконних мереж та газопостачання. Проект Генерального плану міста рекомендовано доопрацювати та винести на розгляд та затвердження сесії міської ради.
  • 11 січня 2018 року в Пирятині відбулися громадські слухання щодо проєкту плану зонування території міста Пирятин Полтавської області. Зонінг розроблений на основі проектних рішень Генерального плану міста. Тривале обговорення знову викликало питання розташування майбутнього кладовища. Відповідно до проекту, цвинтар має бути розміщений у напрямку до Пирогової Левади. Найбільше непокоїла пирятинців дорожня розв’язка. Тому було запропоновано визначити ще одне альтернативне місце.
  • 3 грудня 2019 року в Пирятині відбулися громадські слухання з приводу обговорення Схеми планування території Пирятинської міської ОТГ та стратегічно-екологічної оцінки. Серед інших питань бурхливе обговорення викликало питання необхідності закриття існуючого міського кладовища, у зв’язку з порушенням санітарних норм його розміщення до житлової забудови та запроектованої території під новий міський цвинтар, земельна ділянка для якого передбачена Генеральним планом міста Пирятина.
  • 16 січня 2020 року відбулися громадські консультації щодо розміщення нового кладовища. На зустрічі присутніх ознайомили із станом діючого цвинтаря та можлививми місцями розташування нового. Відповідно до Генерального плану – за автошляхом Київ-Харків-Довжанський (за проєктними межами населеного пункту). Або другий варіант, напрацьований на громадських слуханнях, – за автошляхом регіонального значення Р-67, так званою „прилуцькою об’їзною дорогою“. Цей варіант розглядали як основний.  Для розуміння темпів розростання існуючих в Україні кладовищ було представлено аерокосмічні зйомки лубенського кладовища, яке за 13 років збільшилося на 3,5 га та полтавського – в с.Розсошенці – на 7,5 га за 10 років. У ході розгляду питання друга земельна ділянка була погоджена пирятинцями та розпочалася жвава дискусія.

Цей бекграунд чудово ілюструє намагання громади йти цивілізованим шляхом, закрити старий цвинтар, що розташований у центрі міста, отож порушує санітарні вимоги щодо розташування, та відкрити новий за межами міста. Щодо порушення норм, поцікавтеся Державними санітарними правилами щодо облаштування  і утримання кладовищ в населених пунктах України. Зокрема пункт 3.5. говорить, що «…Санітарно-захисна  зона  від  території   кладовища   традиційного поховання  і  крематорію  до житлових і громадських будівель,  зон відпочинку,  а також колективних садів та городів повинна бути  не меншою 300 м , а від території кладовища для  поховання  урн  після  кремації  до житлових і громадських будівель та об’єктів, що прирівнені до них,
має бути не меншою 100 м». Це обговорювалося неодноразово протягом багатьох попередніх років –  і от маємо: на запит газети «Свіжий Апельсин» про долю нового кладовища сьогодні, у 2023 році, відповідь здивувала.

По-перше, відповідь на запит надав не міський голова, до якого він був спрямований, і не профільний заступник. Відповідь прийшла від КП «Каштан», яке, швидше за все, не може самостійно вирішувати питання закриття-відкриття цвинтаря, виділення землі та подібні – це все в повноваженнях міської ради (сесійні голосування).

По-друге, дивина! – про нове кладовище чиновники досі пишуть у майбутньому часі. Три роки з моменту погодження громадою на громадських консультаціях обраного фахівцями місця, нічого не змінили. На жаль, померлих співгромадян і загиблих воїнів ховають на старому кладовищі поверх занедбаних могил. Так, на цвинтарі стало значно чистіше, адже сотні зарослих деревами й чагарниками вікових могил канули в Лету. Могил із безіменними дубовими хрестами, чи ледь видних горбочків… і цвинар продовжує розростатися серед міста.

Дізнатися, чи розглядають питання облаштування нового цвинтаря звичайному громадянину складно, адже замітки на сайті громади щодо діяльності комісії з земельних питань в основному містять таку інформацію: «Депутати розглянули та підтримали винесення на сесію ряду питань, що стосувалися затвердження громадянам проєктів землеустрою, технічних документацій із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі, надання дозволів на розроблення проєктів землеустрою, виготовлення технічних документацій, та інші питання урегулювання земельних відносин». Це цитата і це формулювання повторюване на сторінці громади. Нижче додаємо запит газети «Свіжий Апельсин» та відповідь на нього. Ми дізналися трішки більше. Ділимося з вами.

ВІДПОВІДЬ

 

Поділись з друзями!
error1
fb-share-icon