15 листопада Тоня, учениця Лохвицької гімназії №1, якій щойно виповнилося 12 років, наклала на себе руки, після уроків перебуваючи наодинці вдома у селі Хорошках, яке донедавна входило до Лубенського району. Причини вчинку встановлює слідство.

Трагічна звістка облетіла Лохвицю за лічені години. До автора одразу почали звертатися читачі з проханням написати про причини трагедії. Заодно переповідали плітки, якими обросла подія. А також дописи у соцмережі «Телеграм», які містять численні не підтверджені фактами звинувачення на адресу педагогів. До речі, на момент написання статті публікацій про це знайти не вдалося, окрім обговорення в одній із лохвицьких груп у «Фейсбуці».

З проханням розповісти про Тоню та про події останнього дня її життя я звернувся до виконуючої обов’язки директора гімназії Людмили Григорчук. Вона категорично відмовилася, мотивуючи це тим, що триває слідство і оприлюднення інформації нібито може слідству зашкодити. Тому ми випускаємо цю статтю, перечекавши більше 2 тижнів. Людмила Володимирівна заборонила давати інтерв’ю і своїм підлеглим. І не передумала навіть після того, як я пояснив, що треба спростувати нісенітниці, які розповсюджують усно та в соцмережах.

Описуємо ситуацію на основі розповідей людей, у тім числі товаришів Тоні, які забажали залишитися інкогніто. Деякі їх твердження нижче будуть спростовані в коментарі речника поліції Полтавщини Юрія Сулаєва.

Тоню характеризують як «золоту» дитину, яка навчалася переважно на «відмінно», захоплювалася мистецтвами. Чудово малювала, була лідером у класі. І мала всі шанси на чудове майбутнє.

Батьки дуже її любили, всіляко підтримували, всім забезпечували. Хотіли, щоб вона виросла розумною й успішною. Тому також строго контролювали навчання. Як розповідала Тоня подругам, хвалили її тільки за отримані 11 чи 12 балів. А вже за «десятку» могли критикувати. Нижчих за 10 балів оцінок, на їх переконання, у доньки бути не могло.

Тоня старалася з усіх сил бути ідеальною в навчанні й поведінці, але і зразковій дитині хоч раз колись хочеться спробувати щось заборонене. Віднедавна вона почала пробувати курити. Звісно, епізодично.

Варто додати, що в усі часи, коли курили дорослі, пробували й діти. Раніше курили переважно чоловіки, нині й багато жінок. Дівчата-школярки тепер палять мало не нарівні з хлопцями. Особливо популярні електронні цигарки, що утворюють ароматизовану гліцеринову пару з нікотином. Ними «бавляться» навіть семикласниці, буває, курять систематично.

Як переповідають учні, рокового дня 16 листопада вчителька «застукала» в туалеті Тоню, яка затягувалася з «електронки». Здивувавшись, що курить зразкова дівчинка, висловила обурення, сказала, що зателефонує батькам (за деякими джерелами, зателефонувала). Ще й батьківські збори мали відбутися того чи наступного дня.

Проте Тоня залишалася на вигляд життєрадісною. Вона взагалі багато посміхалася, багато сміялася, раділа життю…

Сім’я Тоні живе в Хорошках. Батьки щодня їздили на роботу в Лохвицю і возили доньку до гімназії. Того дня вони були в іншому місці й Тоню додому привіз хтось із друзів сім’ї.

Вдома Тоня по телефону повідомила подрузі-однокласниці, що не хоче жити. Полізла в петлю, але вірьовка невдовзі порвалася (за іншими даними, була не затягнута і сповзла). Залишився слід на шиї, було пошкоджене вухо. Тоня відіслала подрузі фотографію, на якій вона посміхається, закинувши назад голову й демонструючи слід вірьовки. Подруга, як тільки зрозуміла, що Тоня не жартує, зателефонувала її мамі. Та – сусідці. Сусідка прибігла, коли дівчина була вже мертвою і врятувати її не вдалося.

Ті, хто знав Тоню, гадають, що скандал із цигаркою і, можливо, страх покарання могли стати тільки останнім поштовхом. Тож доки поліцейські не оголосять результатів слідчих дій, звинувачувати когось не можна.  Підштовхнути до суїциду могла й інша подія. Добре відома діяльність спільноти «синій кит», існує купа способів впливу на підлітків через Інтернет. І навіть якщо заклики до суїциду дитина не сприймає серйозно, їй усе одно навіюють, нібито самогубство – це нормальний вихід зі складних обставин.

Про реальні подробиці трагедії ми намагалися дізнатися у Юрія Сулаєва.

– Дитина була успішною, сім’я – благополучною, – повідомив Юрій Васильович. – Важко сказати, що мотивувало дівчину, маємо тільки позитивні її характеристики, ніяких негативів. Батьків вона любила, не боялася. Була відмінницею, любила школу, любила навчання. Сім’я була всім забезпечена, умови проживання і виховання дитини нормальні. У нас немає інформації, щоб вона когось боялася. Спіймали з цигаркою – хіба це привід вішатись?

Кримінальне провадження відкрито, поліцейські з’ясовують мотиви, чому дитина так вчинила. Поки що не зрозуміло, що стимулювало дівчину. Ситуація дуже дивна…

Зі сльозами на очах висловлюємо щирі співчуття рідним, близьким, педагогам, усім, хто знав і любив Тоню та її оплакує.

Фото зі сторінки Тоні в Фейсбуці.

Поділись з друзями!
error1
fb-share-icon