У межах відзначення 30-річчя відновлення незалежності України відділ культури і туризму Пирятинської міської ради організував експонування виставки Українського інституту національної пам’яті (УІНП)  «Люди Свободи. Творці Незалежності». Виставку розгорнули  у місцевому культурно-громадському центрі. Проєкт розповідає про 26 постатей, які своєю працею та боротьбою у минулому столітті зробили можливим відновлення незалежності України.

 Як зазначається на офіційному сайті УІНП , ці люди дуже різні — поети і політики, військові і музиканти, науковці й художники. Їх опір теж був різноманітним — хтось боровся за свободу народу, хтось за свободу творчості, думки, хтось зі зброєю в руках, а хтось — із пензлем. Кожного з них жорстоко ламали — когось у тюрмі, когось  фізичними чи моральними тортурами. Жоден із них не мав можливості реалізувати свій потенціал на повну потужність. Вони не стали тими, хто очолив незалежну країну, не дописали чудової пісні чи вірша, не подарували світові ще одного важливого винаходу чи прекрасної картини. 

Але вони зуміли зберегти свободу в собі, пронести її через часи неволі. Завдяки таким Людям, свобода стала реальністю для нас, і кожен з нас отримав можливість вільно реалізувати свій потенціал. Останній герой виставки  віддав життя, щоб зберегти свободу України вже у ХХІ столітті. Готували виставку фахівці УІНП, Галузевого державного архіву Служби безпеки України та Центру дослідження визвольного руху.

«Запрошуємо пирятинців до перегляду,зокрема освітян, працівників сфери культури. Також школярів, які саме зараз вивчають історію своєї країни, тож мають нагоду доповнити свої знання частина стендів присвячена особистостям, життя і діяльність котрих пов’язана з Полтавщиною. Приміром Миколі Міхновському, який у 27 років написав «Самостійну Україну» – брошуру, з якої розпочався новітній український націоналізм і де вперше сформульована політична вимога утворення самостійної Української держави. Через 91 рік після того, як «Самостійна Україна» побачила світ, його ідея стала реальністю. Також виставковий проєкт розповідає про  Катерину Білокур, сільську дівчину з Полтавщини, яка самотужки опанувала буквар — до школи батьки не пустили; яка попри категоричну батьківську заборону малювати, нерозуміння з боку односельчан та матеріальні труднощі, стала визнаною художницею», – прокоментували подію у полтавському офісі Північно-східного відділу УІНП.

 «Люди свободи… Хто вони? Сміливці, навіжені чи обрані Богом? Не кожен готовий стати на повен зріст перед системою, що ламає і нищить все на своєму шляху. Не кожен свідомо піде на смерть за свою країну. Ці жінки та чоловіки не зупинялися перед байдужістю. Крок за кроком, рядок за рядком, постріл за пострілом шлях торувався. І ми дійшли таки до своєї омріяної Незалежності! Схиляємо голови перед людьми, зображеними на плакатах. Кожен із них вартий глибокої поваги. Сміливці, обрані Богом. Люди свободи. Такі й сьогодні є серед нас», – зазначають організатори на офіційній сторінці  відділу культури і туризму Пирятинської міської ради в соціальній мережі «Фейсбук». 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Пирятині видали альбом історичних замальовок міста

Завантажити виставку в електронному форматі  на персональний комп’ютер можна тут https://bit.ly/3aXWbWA 

Північно-східний міжрегіональний відділ УІНП 

Поділись з друзями!
error1
fb-share-icon