29 січня 1918 року відбувся бій під Крутами. 104 роки тому молоді патріоти стали на захист IV Універсалу Центральної Ради, яким вперше у ХХ столітті було проголошено державну незалежність і стримали на 4 дні російсько-більшовицьку навалу. Це дало змогу українським дипломатам здобуди блискучу перемогу на дипломатичному фронті :УНР встигла одержати визнання своєї державності 9 лютого 1918 року від Німеччини, Австро-Угорщини, Болгарії і Туреччини. Вшануванню пам’яті Героїв Крут присвятили просвітницьке зібрання, яке відбулося у приміщенні навчально-тренінгового симуляційного центру Полтавського державного медичного університету (ПДМУ). Захід організували кафедра медицини катастроф та військової медицини ПДМУ, Полтавський офіс Українського інституту національної пам’яті (УІНП) й Рада ветеранів та учасників бойових дій ПДМУ. Зібрання відвідали студенти-здобувачі медичної освіти спеціальності «парамедик» ПДМУ, викладачі, ветерани російсько-української війни.

Учасники зібрання переглянули інформаційні матеріали УІНП та короткометражне документальне відео державної мультимедійної платформи з циклу «Пишемо історію», присвячені бою під Крутами.

Голова Ради ветеранів та учасників бойових дій ПДМУ Віктор Лебєдєв та полковник медичної служби, старший викладач кафедри медицини катастроф та військової медицини Сергій Герасименко закликали присутніх цікавитися історією боротьби українського народу за незалежність та наголосили на важливості цих історичних знань у наш час, коли держава-агресор Росія накопичує свої війська на кордонах з Україною. «Історія рухається по спіралі, понад сто років вождь червоної Росії Лєнін послав війська на УНР – на Харків, Полтаву, Крути, Київ, а нині Україна зіткнулася з агресією вже путінської Росії», – зазначив Сергій Герасименко.

Полковник медичної служби Сергій Герасименко

Регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар презентував медичній спільноті книгу «Герої Крут і Полтавщина», яку торік було видано за підтримки обласної ради і облдержадміністрації як соціально значуще видання. Олег Пустовгар як автор-упорядник детально зупинився на тому розділі книги, де систематизовано розпорошену по різноманітних відкритих джерелах інформацію про Героїв Крут – медиків, які так чи інакше пов’язані з Полтавщиною, яким пощастило вижити і врятувати не одне життя. Уродженка Миргорода, сестра-жалібниця Армії УНР Олена Мельничук як і більшість українських мігрантів, після поразки Перших визвольних змагань поринула у громадське життя, стала одним із чільних діячів Спілки українських лікарів Чехословаччини навчалася на медичному факультеті Карлового університету, стала фахівцем із внутрішніх хвороб. А от доля Юрія Вороного склалася так, що довелося жити в окупованій країні, але теж йти стежкою цілителя. Уродженець села Журавка Полтавщини Юрій Вороний (майбутній видатний хірург, доктор медичних наук, професор) добровільно вступив до перев’язувального медичного загону військ Української Центральної Ради, який брав участь у бою під Крутами. Разом із колегами-лікарями Юрій Вороний відступив до Києва. Участь у бою під Крутами мала вплив на подальше життя Юрія Вороного: спецслужби СРСР пильно стежили за «неблагонадійним» хірургом і «українським буржуазним націоналістом». Третього квітня 1933 року Юрій Вороний уперше в світі здійснив успішну пересадку цілого органу людині Цю операцію за своїм значенням у медицині можна порівняти з польотами людей у Космос. Однак подію тривалий час замовчували. Медична громадськість довідалася про неї лише з публікації звіту про операцію в італійському журналі «VinervaChirurgica», у якому зазначалось, що нирка включилась у кровообіг і почала самостійно функціонувати, а також з доповіді англійських трансплантологів на Всесвітньому конгресі анестезіологів і реаніматологів.

Бард Юрій Трейгель

За словами Олега Пустовгара, важлива частина книги — «крутянські» вірші, які належать перу полтавців. Відкривається цей розділ віршем знаної на Полтавщині літераторки, публіцистки, членкині Правління Полтавської крайової «Просвіти», співзасновниці і першої голови Полтавського осередку «Союзу українок» лауреатки ордену «За заслуги» ІІІ ступеня та обласної премії ім. Симона Петлюри Ганни Антипович (Дениско). Полеглим під Крутами пані Ганна присвятила «Український романс», написаний під враженням перших по десятиліттях замовчування публікацій про Героїв Крут. Вірш поклали на музику. Тож захід завершився виконанням романсу полтавським бардом Юрієм Трейгелем.

Полтавський офіс Північно-східного міжрегіонального відділу УІНП

Світлини: прес-служба ПДМУ

Читайте також:

ДЛЯ ШКІЛ ГРОМАДИ ПРИДБАЛИ РОБОТОТЕХНІКУ

Поділись з друзями!
error1
fb-share-icon