Все більше останнім часом говорять про повномасштабний наступ російських військ на Україну. В той час, як міжнародні спецслужби передають дані про скупчення військ на кордонах країни і 70% готовність армії Росії до вторгнення – президент України і влада переконує, що не треба панікувати, адже вони все тримають під контролем. Можливо, з такою поведінкою влади і пов’язана відсутність чітких дій та інформування населення. А чи знаєте ви, що потрібно робити в разі початку війни і куди ховатися під час бомбардування міста?


Декілька тижнів ми намагалися віднайти бомбосховища в Пирятині. Теоретично бомбосховища мали б бути на всіх великих підприємствах, школах та державних будівлях.

ТТС на Гагаріна

Ще одне відоме бомбосховище розташоване по Європейській, у будівлі учкомбінату. Але і там жодних вказівників немає.

За інформацією ДСНС, на території Пирятина розташовано 24 бомбосховища.

Більша частина з них – це так звані ПРУ (протирадіаційні укриття). Такі сховища в основному розташовані у підвалах багатоквартирних будинків, і навряд у таких укриттях можна пережити авіаудари. Та і враховуючи, що підвали будинків перебувають в неналежному стані, їх навряд можна вважати діючими сховищами. Скоріше, вони існують виключно на папері. Нещодавно ДСНС області опублікувала карту, де можна побачити адреси укриттів. Хоча, на погляд нашої редакції, карта скоріше містить інформацію суто для галочки, чим для реального інформування. Наприклад, на карті в районі вокзалу позначено 3 укриття. Одне розташоване в будівлі Європейського університету. Друге на території нафтобази.

Нафтобаза біля вокзалу

Поруч стоїть мітка третього сховища з місткістю 180 чоловік. Але за міткою на карті ми знайшли лише приватний будинок. Скоріше за все, сховище розташоване у 5-ти поверхівці за 150 метрів від мітки. Але чи знайде його людина, яка буде шукати за координатами на цій карті?

Відповідно до карти тут знаходиться сховище на 180 осіб


Як не дивно, але на карті не позначено наявність укриття на території лікарні,
сирзаводу чи в інших потужних організаціях. Тож куди бігти людям там, невідомо. Ще одне укриття є в будівлі міської ради. Відповідно до інформації ДСНС, там може сховатися 100 осіб. Хоча в самій будівлі працює більше. Але і там ми не знайшли жодної таблички з інформацією, що тут є укриття.


Загалом, якщо вірити інформації, то у сховищах Пирятина може вміститися 4185 осіб. Приблизно 25% жителів міста. Але, наголошуємо, що невідомо, чи ці сховища є в реальності , коли їх останній раз перевіряли і чи є до них відкритий доступ?
Ось перелік адрес:


Район автостанції

вул. Європейська 155 А, вбудоване ПРУ, місткістю 150 осіб ( будинок де Хвилинка)
вул. Полтавська 6, вбудоване ПРУ, місткістю 380 осіб (будинок де м-н Айдар)
вул. Полтавська 8, вбудоване ПРУ, місткістю 160 осіб (будинок біля садочку Сонечко)
вул. Полтавська 9, вбудоване ПРУ, місткістю 400 осіб (Садочок Сонечко)
вул. Полтавська 10, вбудоване ПРУ, місткістю 300 осіб ( будинок біля садочку Сонечко)


Район 6 школи та мікромістечка:

вул. Коцюбинського 35, вбудоване ПРУ, місткістю 350 осіб ( садочок Ромашка)
вул. Веселкова 70, окремо розташоване ПРУ, місткістю 80 осіб ( промзона. Столярний цех, меблева фабрика Оріон)
вул. Веселкова 74, вбудоване ПРУ, місткістю 350 осіб ( на карті це дригий будинок від м-н Лаванда.) Як у 16 квартирному будинку може поміститися 350 осіб не відомо.
вул. Мікромістечко 9, вбудоване ПРУ, місткістю 200 осіб ( двоповерховий будинок біля котельні)


Район залізничного вокзалу:

вул. Абаканська 69, вбудоване ПРУ, місткістю 90 осіб ( територія нафтобази)
вул. Абаканська 102, вбудоване ПРУ, місткістю 160 осіб ( Європейський університет)
вул. Абаканська 102 А, вбудоване ПРУ, місткістю 180 осіб ( відповідно до карти там звичайний будинок. Ймовірно сховище в 5-ти поверхівці)
вул. Абаканська 54, вбудоване ПРУ, місткістю 100 осіб (садочок Берізка)


Район пожежної частини:

вул. Архітектора Хітріна 50, вбудоване ПРУ, місткістю 100 осіб (двоповерховий будинок біля м-н Калинка)
вул. Архітектора Хітріна 56, вбудоване ПРУ, місткістю 35 осіб (пожежна частина)


Центр міста:

вул. Європейська 2, вбудоване ПРУ, місткістю 100 осіб ( 4 школа біля Ремесла) Але територія огороджена і закрита.
вул. Соборна 36, вбудоване ПРУ, місткістю 100 осіб ( м-н Фора)
вул. Соборна 47, вбудоване ПРУ, місткістю 90 осіб ( 5-ти поверхівка колишньої центральної аптеки)
вул. Соборна 45, вбудоване ПРУ, місткістю 120 осіб (9-ти поверхівка біля ощадбанку)
вул. Соборна 41, вбудоване ПРУ, місткістю 30 осіб ( казначейство)
вул. Соборна 16, вбудоване ПРУ, місткістю 150 осіб (9-ти поверхівка біля райфайзен банку)
вул. Зоряна 7, вбудоване ПРУ, місткістю 90 осіб (відділ поліції)
вул. Соборна 42, вбудоване ПРУ, місткістю 100 осіб ( будівля міської ради)
вул. Соборна 52, окремо розташоване сховище, місткістю 150 чол. ( Комбінат хлібопродуктів)

Вестибюл казначейства має вигляд ніби сховище прямо тут

Судячи зі схеми розміщення та місткості людей, то в разі раптового авіаудару виживуть лише працівники суду, частина працівників міської ради, вихованці та працівники деяких садочків, працівники КХП та жителі багатоквартирних будинків. Але одразу наголошуємо, що жоден з відвіданих нами місць порятунку не оснащений необхідними вказівниками та інформацією. Навіть в будівлі міської ради та казначейства така інформація відсутня.

Ще один ймовірний вхід до сховища в центрі


У міській раді нам повідомили, що утриманням належного стану має займатися балансоутримувач об’єктів.
Загальні вимоги до утримання та експлуатації фонду захисних споруд вимагають, щоб споруди утримувалися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням. Під час експлуатації захисних споруд не допускається виконання заходів, що знижують їх захисні властивості, надійність та безпеку.

Місця розташування захисних споруд позначаються за допомогою табличок та покажчиків руху до них.

Біля вхідних дверей до захисної споруди вивішується табличка розміром 60 х 50 см із зазначенням номера споруди, її балансоутримувача, місць зберігання ключів, особи, відповідальної за утримання та експлуатацію сховища в мирний час, її місцезнаходження і номера телефону. У нічний час таблички позначення захисної споруди і входи мають бути освітлені або дубльовані світловими покажчиками.
Табличка розміром 50 х 60 см із написом «Місце для УКРИТТЯ» вивішується біля вхідних дверей до споруди подвійного призначення (найпростішого укриття). На ній зазначаються місцезнаходження споруди, її балансоутримувача, номер телефону особи, відповідальної за утримання та експлуатацію споруди в мирний час, адреса і місце зберігання ключів.
Жодна згадана будівля немає відповідного маркування. Тому говорити, що всі ці споруди обладнанні необідними комунікаціями та засобами важко.


Більше пощастило Березовій Рудці.

Там розміщено аж 7 сховищ, які можуть вмістити 1620 осіб. Це фактично всі мешканці села. Щоправда, і тут є проблема. Відповідно до карти, одне із сховищ знаходиться у покинутій 5-ти поверхівці. Стан будівлі ви бачите на фото.

Тут найбільше укриття в Березовій Рудці


Є в громаді великі села, у яких взагалі відсутні сховища. Це Давидівка, Нові Мартиновичі, Сасинівка. Хоча ймовірність авіаудару по селах досить низька.
Як бачимо, крім відсутності інформування населення є і проблема функціонування таких сховищ. Якщо така ж ситуація у всіх містах України, то можна сказати, що в разі повномасштабної війни мирне населення зазнає величезних втрат.

Що потрібно брати з собою людям та як поводити себе у сховищі нам розповіли в міській раді:

Населення, яке підлягає укриттю повинно прибути до сховища з дводобовим запасом продуктів у поліетиленовій упаковці, а також найбільш необхідними речами. Забороняється приносити до споруд легкозаймисті речовини або речовини, що мають сильний запах, а також громіздкі речі, приводити тварин.

Заповнювати споруди фонду захисних споруд необхідно організовано, без паніки.
Розміщення людей у відсіках покладається на особовий склад формувань з обслуговування захисних споруд.
Осіб, які прибули з дітьми, розміщують в окремому відсіку чи в місці, спеціально відведеному для них.
Дітей, людей похилого віку і людей з поганим самопочуттям розміщують у медичній кімнаті або біля огороджувальних конструкцій і ближче до повітроводів.
Особи, які укриваються, повинні виконувати вказівки командира і особового складу формування з обслуговування захисної споруди щодо перебування у споруді, надавати їм необхідну допомогу.
Прибирання приміщень споруди проводиться двічі на добу.
Після відвідання санвузлів (приміщень для виносної тари для нечистот) руки та взуття дезінфікуються відповідними засобами для дезінфекції.
У споруді забороняється курити, шуміти, запалювати без дозволу гасові лампи, свічки, не допускається пересування приміщеннями без особливої потреби, необхідно дотримуватися дисципліни, якнайменше рухатися.
Необхідно організувати позмінний відпочинок людей на місцях, обладнаних для лежання. Для повноцінного відпочинку дозволяється тримати в споруді або брати із собою легкі підстилки і невеликі подушки з поролону, губчастої гуми або іншого синтетичного матеріалу.
Оповіщення та інформування осіб, які укриваються, про обстановку поза спорудою, а також про сигнали та команди здійснює командир (відповідальна особа) або відбувається безпосередньо радіотрансляційною мережею.
Вихід із споруди здійснюється в разі надходження інформації про відсутність небезпеки (після уточнення обстановки в районі споруди), а також у випадках вимушеної евакуації в порядку, встановленому командиром (відповідальною особою).

Читайте також:

У ЛУБНАХ ЗАСУДИЛИ ПРОДАВЦЯ НАРКОТИКІВ

Поділись з друзями!
error1
fb-share-icon