«Вояк, політик, державний будівничий: до 130-річчя від дня народження Андрія Мельника». Таку назву мав пам’ятний захід, присвячений борцю за незалежність України у XX столітті, голові Організації Українських Націоналістів (ОУН) Андрію Мельнику. Організували пошанування видатного Українця Краєзнавчо-історичний клуб ім. Федора Борківського при  міській центральній бібліотеці, Північно-східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті (УІНП), Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Котляревського, Департамент культури і туризму облдержадміністрації. У межах заходу відбулися показ документальних відео, інформаційно-методичний семінар у онлайн-форматі для істориків-педагогів Полтавщини й презентація книжкової виставки, присвяченої Андрію Мельнику

Про кожну книгу і публікацію, що представлені у експозиції, детально розповіла завідувачка сектору «Україно-канадський центр»  облбібліотеки Ірина Здор. «Кожен охочий може отримати для прочитання ці книги у нашій бібліотеці, також з огляду на карантинні обмеження ми розмістили  виставку ще й у мережі інтернет», – розповіла пані Ірина. https://drive.google.com/file/d/1g5Zf8skoq5aScFgtSXWMHYSBErB08vtr/view?fbclid=IwAR2d_oNwrO665hIIstUutkHne5NXGbof-8BR0k71V7EuEiQ3MuQVbdEt7mY  Ініціаторка й модераторка вечора, голова краєзнавчо-історичного клубу ім. Федора Борківського Ніна Кирпотіна подарувала бібліотекарям нову книгу про Андрія Мельника, створену з ініціативи ОУН за матеріалами цьогорічної наукової конференції. «Мета нашого інформаційно-методичного семінару – ознайомити представників громадськості і вчителів Полтавського краю із джерелами, які допоможуть у вивченні і викладанні теми «Національно-визвольний рух українського народу у 20 столітті. Боротьба за Українську Соборну Самостійну Державу», – зауважила Ніна Кирпотіна. 

Присутні переглянули фрагменти документального фільму «Полковник Андрій Мельник: повернення вождя», створеного інтернет-виданням «Новинарня» за фінансової підтримки Українського культурного фонду – державної установи при Міністерстві культури України. Прозвучав у фонозапису голос полковника Андрія Мельника-його Заповіт.

«Ми сприятимемо, щоб інформація, отримана на семінарі, допомогла якісній підготовці до ЗНО, адже постать Андрія Мельника внесено до шкільних підручників з історії. Ці знання важливі й для плекання історичної пам’яті серед вчителів та учнів», – наголосила консультант з питань викладання предметів громадянської та історичної освітньої галузі Центру професійного розвитку педагогічних працівників м. Полтава Наталя Горпинченко. 

З полтавцями спілкувався й голова ОУН Богдан Червак. Під час онлайн-включення з Києва він повідав про життєвий шлях Андрія Мельника. «Андрій Мельник – один із фундаторів формації Січових Стрільців – однієї з кращих в Армії Української Народної Республіки, а також  Української Військової Організації (УВО ). Після вбивства за вказівкою Сталіна першого голови ОУН Євгена Коновальця  Андрій Мельник, виконуючи волю свого попередника, у 1939 році  перебирає керівництво ОУН. Саме ОУН під час ІІ Світової війни стала рушійною силою боротьби за державну самостійність України. Німецькі нацисти спершу тримали Мельника під домашнім арештом, а далі ув’язнили в концтаборі Заксенхаузен. Перемога СРСР  поставила перед Проводом ОУН нові завдання. Мельник усвідомлював, що світ рахується лише з сильними. Тож вже в перших повоєнних роках ініціює переговори усіх українських політичних формацій для об’єднання в одному державному центрі. Цього вдалося досягнути 1948 року створенням Української Національної Ради і реорганізацією Державного Центру УНР у межах традицій, започаткованих Симоном Петлюрою 1920 року. У 1957 році ініціював створення Світового Конгресу Вільних Українців », – розповів Богдан Червак. 

«12 грудня виповнилося 130 років від дня народження  Андрія Мельника.  З  ініціативи УІНП ювілей  борця за незалежність цьогоріч відзначається на державному рівні згідно з Постановою Верховної Ради про пам’ятні дати та ювілеї у 2020 році. Цю історичну постать вшановують по всій Україні. У столичному історичному музеї розгорнули тематичну виставку.  Пам’ятні заходи у військових частинах Луганської і Донецької областей, якраз у  прифронтовій зоні, продемонстрували, що й нині агресор той, що і в часи Мельника – російський імперіалізм. Також цими днями   Інститут нацпам’яті провів науковий круглий стіл «Андрій Мельник: історія, пам’ять, спадщина». Науковці різнобічно поглянули на життя, діяльність і переконання Андрія Мельника. Відеозапис  можна переглянути на офіційному сайті нашої установи», – сповістив регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар. 

https://uinp.gov.ua/pres-centr/novyny/do-130-richchya-andriya-melnyka-uinp-proviv-naukovyy-kruglyy-stil

Пошанувати Андрія Мельника цього дня завітали  представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки, також Полтавського військового коледжу сержантського складу та військових частин, що дислоковані у Полтаві.

Захід відбувся в межах вимог Постанови КМУ «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

                                         Північно-східний  міжрегіональний відділУІНП

Світлини: Прес-центр Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки

Поділись з друзями!
error1
fb-share-icon