22 січня у 1918 році на хвилі національно-визвольних змагань Українська Центральна Рада вперше у XX столітті проголосила незалежність України. На захист молодої держави від російсько-більшовицької агресії під Крутами 29 січня 1918 року стала українська молодь. На державному рівні День пам’яті Героїв Крут почали відзначати з 2003 року. Пам’ятній даті Департаменти культури і туризму й інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської облдержадміністрації, бібліотеки і музей облцентру та Північно-східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті (УІНП) присвятили низку презентацій книги  «Герої Крут і Полтавщина». 

Її видано з нагоди відзначення 100-річчя Української революції 1917-21 рр. у видавництві «Дивосвіт» за сприяння Полтавської обласної ради й на замовлення Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської облдержадміністрації за планом випуску соціально значущих видань. Автор-упорядник книги, регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар провів низку краєзнавчо-просвітницьких виступів та зустрічей-презентацій. Розповів про книгу на обласному радіо «Лтава». А у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулося спілкування з його співробітниками, науковцями, громадськістю та курсантами  Полтавського військового коледжу Інституту телекомунікацій та зв’язку ім. Героїв Крут. 

Для Фейсбук-аудиторії  онлайн-презентацію  влаштувала завідувачка відділу обслуговування користувачів обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Котляревського Ніна Климко.

 Цікавою була зустріч зі студентами 6-ї групи медичного факультету №2 Полтавського державного медичного університету у бібліотеці – філіалі № 5 м. Полтава. Половина першого розділу книги присвячена медикам – учасникам бою, уродженцям нашого краю. Тож, природно, що майбутнім медикам автор книги Олег Пустовгар розповідав про уродженку Миргорода, сестру-жалібницю Армії УНР Олену Мельничук та Юрія Вороного – видатного хірурга-трансплантолога, який у 1933 році уперше здійснив успішну пересадку нирки… А народився він у селі Журавка Полтавської губернії. Добровільно вступив до перев`язувального  медичного загону військ Української Центральної Ради. Цей підрозділ брав участь у бою під Крутами. Загін мав мінімальні втрати. У його складі тоді Юрій Вороний разом із колегами-медиками відступив до Києва…

 Головна презентація, яку відвідали журналісти, видавці, бібліотекарі, представники ОУН та учні 11 класу ЗОШ №7 м. Полтава, відбулася у обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара. Як зауважила її співробітниця, ведуча заходу Вікторія Піскова, до  книги «Герої Крут і Полтавщина» увійшли найрізноманітніші матеріали. Це й стаття кандидата історичних наук Михайла Ковальчука, і спогади учасників бою, і короткі оповіді про 12 звитяжців-учасників бою. Йдеться про тих учасників бою та авторів спогадів, чиє життя було пов’язане із Полтавським краєм. Олег Пустовгар висвітлив штрихи біографій полтавців, учасників бою, розповів про роботу над їхніми спогадами. А Ганна Грибан, директорка видавництва «Дивосвіт», поділилася враженнями роботи над  появою цього соціально значущого видання. 

Важлива частина книги – «крутянські» вірші, які належать перу полтавців. Відкривається цей розділ віршем знаної на Полтавщині літераторки, публіцистки, членкині Правління Полтавської крайової «Просвіти», співзасновниці і першої голови Полтавського осередку «Союзу українок» лауреатки ордену «За заслуги» ІІІ ступеня та обласної  премії ім. Симона Петлюри Ганни Антипович (Дениско). Полеглим під Крутами пані Ганна присвятила «Український романс», написаний під враженням перших по десятиліттях замовчування публікацій про Героїв Крут. Вірш поклали на музику і виконували полтавська просвітянка Орися Ковалевич, а полтавський бард Юрій Трейгель, створивши свою інтерпретацію, проніс «Український романс» через майдани Революції Гідності. 

Одинадцятикласники ЗОШ № 7 були особливо вражені його яскравим виступом.

Північно-східний відділ УІНП

Поділись з друзями!
error1
fb-share-icon