Ще на початку 17 століття, коли Пирятин увійшов до складу Польської держави “Річ Посполита”, в місто почали приїздити і селитися євреї. Так сформувалась досить велика єврейська громада, яка без проблем уживалась з українським населенням, про що і свідчить близькість двох культових споруд: Православної церкви Різдва Богородиці та Єврейської Синагоги. Будівля Синагоги яка зараз залишилась у майже неперебудованому стані по Ярмарковій була побудована в кінці 19 століття, і це була не єдина Синагога в Пирятині. Перша і велика синагога з школою для дітей “Хедер” знаходилась там де зараз стоїть будинок побуту, на розі вулиць Зоряна та Соборна. На 1897 рік, після перепису населення полтавщини, з’ясувалось, що в Пирятині на 8600 чоловік проживало більше 3600 євреїв. Євреї такою значною громадою відіграли значну роль в економічному та культурному розвитку нашого краю. Вони займалися торгівлею, кустарними промислами та іншим. Єврейська громада фактично була повністю знищена Німецькою армією у роки другої світової війни.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img,w_830,h_1024/https://gazeta-apelsin.com/wp-content/uploads/2020/11/20190905_165651-830x1024.jpg)