«10 запитань про Пилипа Орлика та його Конституцію». Так називається інтернет-вікторина, яку влаштували Державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви» та Північно-східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті (УІНП). Присвятили захід 310-ій річниці ухвалення Конституції Пилипа Орлика. Цими днями організатори  підбили підсумки.

  Інформацію про ці творчі історичні змагання організатори поширили на офіційних сторінках музею та відділу у соцмережі Фейсбук та в полтавських інтернет-виданнях. Протягом листопада і першої половини грудня надходили відповіді, які опрацьовувало журі. У вікторині взяло участь понад 30 поціновувачів вітчизняної історії, а переможцями згідно з рішенням журі стали: 15-річна Карина Демська із с.Гвардійське Хмельницького району Хмельницької області; спортивний журналіст, засновник одного із інтернет-видань Станіслав Майзус з Полтави; громадський активіст з Шишак Віталій В’юн; мешканка Лохвиці Лариса Козирка та мешканка Білоцерківського району Київської області учениця 11 класу Яблунівського навчально-виховного комплексу  Аліна Лукашевич. Якраз напередодні новорічно-різдвяних свят переможці отримали призи-подарунки (це зокрема, серія арт-плакатів УІНП «Визначні діячі Української революції 1917 — 1921 років» та книга УІНП «Андрій Лівицький. Листування (1919-1953 роки).) – Станіслав Майзус під час церемонії підбиття підсумків, а ті, хто мешкає за межами Полтави – поштою. 

Саме вони правильно відповіли на такі запитання :1) Де і у яких закладах освіти навчався Пилип Орлик? Якими мовами володів?;2)У якій релігійній організації розпочав свою кар’єру Пилип Орлик?;3) Які поетичні твори написав Пилип Орлик?;4) З якими країнами укладав договори,намагаючись схилити їх до війни з Московською державою з метою визволення України?;5) У яких країнах і коли встановлено пам’ятні знаки на честь Конституції Пилипа Орлика?;6) Хто з представників козацьких старшинських родів Полтавщини брав участь у виробленні положень Конституції Пилипа Орлика?;7) Чи була Конституція суто емігрантським витвором?;8)Хто із очільників європейських країн гарантував дотримання положень Конституції Пилипа Орлика?;9)Чому питання релігії було головним і йшлося про це у ст..1?;10)Яку річку у Конституції Пилипа Орлика було визначено як кордон із Польщею? 

 «310-та річниця прийняття Конституції Пилипа Орлика у 2020 році відзначалася  на державному рівні. Тож ми прагнули привернути увагу громадськості до такої знакової події в історії Гетьманщини, як прийняття однієї з перших конституцій в світі. Карантинні обмеження не дають змоги проводити масштабні заходи. Тож, концентруємося на поширенні важливих історичних знань у мережі інтернет, зокрема у Фейсбуку. Креативним і ефективним способом є інтернет-вікторини», – наголосив регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар.

« В умовах цього непростого року, ми багато часу були змушені працювати онлайн з нашими потенційними відвідувачами. Ми вчимося і зараз це робити, тобто ми даємо свої матеріали якісь наукові розробки, разом з тим виходимо ось на таке спілкування наразі ось така спільна співпраця, ось така вікторина і нам було приємно, що відгукнулися люди і не тільки з Полтавщини, а і інших регіонів України», – зазначила директорка музею «Поле Полтавської битви» Наталія Білан.

 В експозиціях  музею «Поле Полтавської битви» постаті Пилипа Орлика-цього видатного гетьмана, соратника Івана Мазепи приділяється чимало уваги, розповіли журналістам організатори вікторини. Зокрема, у залі про історію Української держави другої половини ХVІІ – початку ХVІІІ століття значна частина картин, різноманітних артефактів присвячена гетьманам Іванові Мазепі та Пилипу Орлику. У 2005 році за кошт облбюджету, за підтримки  обласної ради та облдержадміністрації видано  книгу «Пилип Орлик». Її авторами  є історик-музейник Олександр Янович та заступниця директора з наукової роботи нашого музею Людмила Шендрик. Спільно з УІНП у 2020 році музей працював  над виставковим проєктом, який розвінчує російські імперські міфи про Полтавську битву. Приміром, у одному із стендів виставки йдеться й про першу політичну (мазепинську) еміграцію та Конституцію Пилипа Орлика.

Заступниця директора музею з наукової роботи Людмила Шендрик розповіла журналістам про знаковість Конституції Пилипа Орлика в історії України. 

Північно-східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті.

Поділись з друзями!
error1
fb-share-icon