З ініціативи Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Козельщинська бібліотека імені Олеся Гончара провела просвітницький захід, який присвятили своєму земляку Михайлу Остроградському – будівничому флоту незалежної України,контр-адміралу, командувачу Чорноморським військово-морським флотом України у період Української революції 1917-21 рр. Борець за незалежність України у ХХ столітті Михайло Остроградський народився 150 років тому, 21 грудня у селі Пашенівка, яке нині належить до Хорішківського старостату Козельщинської селищної ради Полтавської області.

З учасниками вечора пам’яті у онлайн форматі спілкувався столичний історик, громадський діяч, член вченої ради Науково-дослідного інституту українознавства, фахівець з історії воєн та етнонаціональних процесів Андрій Іванець. Під час онлайн-бесіди пан Андрій повідав про перипетії подій Української революції 1917-21 рр., життєвий шлях маловідомої постаті часів військово-морського будівництва УНР та Української Держави, представника України в Криму у 1918 році Михайла Остроградського й відповів на запитання мешканців Козельщини.

Присутні переглянули анімаційний ролик УІНП, створений спільно з творчою спільнотою «Добродій» та відомим художником Юрієм Журавлем, про підняття українських прапорів на Чорноморському флоті.  У ньому оповідається про події 29 квітня 1918 року. Тоді весь Чорноморський флот був проголошений флотом Української Народної Республіки і видано наказ урочисто підняти українські національні синьо-жовті прапори.

Родзинкою заходу став перегляд короткометражного документального фільму «Вірний завжди». Контр-адмірал Михайло Остроградський: невідомий будівничий флоту незалежної України», створеного інтернет-виданням «Новинарня» за фінансової підтримки Українського культурного фонду – державної установи при Міністерстві культури України. Спікерами-оповідачами виступили Андрій Іванець, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар, режисер науково-документального фільму «Тризуб Нептуна» Іван Канівець. Також відзнято коментарі бійців бригади морської піхоти Збройних сил України імені Михайла Остроградського Данила Гусака й Дмитра Тичини.

«Взяв участь у підготовці цього відеоматеріалу до 150-річчя уродженця Полтавщини після того, як ґрунтовно ознайомився із монографією дослідника із Запоріжжя Ігоря Гриценка. Нагадаю, що згідно із Постановою Верховної Ради «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році», ювілей Михайла Остроградського – військового діяча, контр-адмірала Військово-морського флоту УНР і Української держави відзначається цьогоріч на державному рівні. Важливо, що самеУкраїнський культурний фонд посприяв донесенню до українців історичної правди про нашого земляка. Адже ця державна установа, яка співпрацює з Міністерством культури України й покликана підтримувати національну культуру, національну пам’ять та мистецтво, дбати про доступ громадян до національного культурного над

Північно-східний міжрегіональнийбання», – прокоментував у соціальній мережі Фейсбук Олег Пустовгар.

Захід відбувся у межах вимог Постанови КМУ «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

відділ УІНП

Поділись з друзями!
error1
fb-share-icon