Яка література йде на душу лохвичанам, у тому числі й за «ковідну тисячу», що із 19 грудня нараховується усім повнолітнім громадянам, щепленим від коронавірусу двома дозами вакцини, – розповіла власниця книжкового кіоску «Либідь» Світлана РОМАНЕНКО.

«КРАЩЕ Б КОВБАСИ ДАЛИ НА «КОВІДНУ ТИСЯЧУ»

Світлано, чи вигідно займатися книжковим бізнесом у маленькому містечку? Який відсоток книгоманів серед земляків?

Я б оцінила в 10%. З бігом часу цей показник ще дужче знижуватиметься. Прикро спостерігати байдужість людей до літератури, а тим паче чути фрази на штиб: «У книжках нічого корисного не знаходжу», «Краще б ковбаси дали на «ковідну тисячу»»… Лячно стає – куди ми котимося, якщо духовні потреби здатен удовольнити Інтернет з ковбасою?! Література – це ж вікно у світ!..  Сьогодні книжковий бізнес у Лохвиці набуває безперспективності. Можливо, у великих містах ситуація ліпша.

Валентина Федоряка та Віта Яковенко

Що купують на «ковідну» тисячу?

Наголошу, що державна «Є-підтримка книгарні» – це велика допомога власникам книжкових магазинів у реалізації товару! Переважно на вказану суму батьки придбавають для дітей книжкові хіти – твори Нестайка, Усачова, Прокоф’євої.

«МОЛОДІ БАТЬКИ ХОЧУТЬ ПРИВИТИ ДІТЛАХАМ ІНТЕРЕС ДО ЧИТАННЯ»

А взагалі, чому надають перевагу 10% читачів? І яка їхня вікова категорія?

Почну із наймолодших. Дошкільнята охочі до казки. Зауважу, що молоді батьки хочуть привити дітлахам інтерес до читання, до пізнання чогось нового та корисного саме через книги. 

Одна із улюблених книг малечі

Діти молодшого шкільного віку захоплюються творами класика сучасної дитячої української літератури Всеволода Нестайка, особливо казкою-повістю «Дивовижні пригоди в лісовій школі». Дитячими бестселерами стали повісті Юхима Чеповецького «Веселі пригоди Мицика і Кицика», Андрія Усачова «Розумна собачка Соня», Софії Прокоф’євої «Машка і Ойка». Користуються популярністю комікси із веселими картинками «Майнкрафт».

Майнкрафт

Школярі 10-12 років надають перевагу книгам із «Серії читання для реготання», казкам Сашка Дерманського, зокрема «Чудове чудовисько». Детективи Каті Матюшкіної також до вподоби, як і дитяча пригодницька науково-фантастична повість Лесі Вороніної «Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку №9». Ну і куди ж без Джоан Роулінг і її «Гаррі Поттера» (усміхається).

Часодії — серія фентезі

 Серед фаворитів підліткової літератури (12-15 років) «Часодії» Наталії Щерби, «Таємниця проклятого лісу» Анни Каньтох.

Юнаки й дівчата 15-17 літ купують класику, у тому числі й для уроків літератури. Наприклад, роман Оскара Вайлда «Портрет Доріана Грея», детективи Агати Крісті, твори Шарлотти Бронте, Еріха Ремарки.

Із 16-річного віку йі далі з’являється жага до класики, психології.

Читають після 16-ти років

Часто запитують твори Рея Бредбері, Стіва Кінга, примірники детективів Агати Крісті навіть англійською мовою замовляють!   

«САМЕ ЖИТТЯ ЗІ СВОЇМИ НЕПРОСТИМИ ВИКЛИКАМИ СПРИЧИНИЛО ЗАГЛИБЛЕНІСТЬ ЛЮДЕЙ У ПСИХОЛОГІЮ»

Світлано, хто читає більше – жінки чи чоловіки?

За моїми спостереженнями – однаково. Жінок цікавить психологія, любовні романи, а мужчин – детективи, історичні твори та фентезі. Чоловіки добре беруть книги Василя Шкляра про козацьку добу, детективи на тему ОУН-УПА Андрія Кокотюхи, пригодницькі романи письменника-мандрівника Максима Кідрука.

Ось що читають чоловіки

Жіночки середнього віку читають поезію Ліни Костенко, її ж роман «Записки українського самашедшого», романи Люко Дашвар, повісті Світлани Талан.

Але пальму першості за популярністю я б віддала психології. На гребені лохвицької хвилі тримаються доробки Дейла Карнегі та Джона Кехо.

Як гадаєте, на чому базується мода на психологічну літературу?

Думаю, що саме життя зі своїми непростими викликами спричинило заглибленість людей у психологію. Кожен хоче розібратися в собі, вибудувати принципи свого буття, відшукати підтримку або поради у книгах фахівців-психологів.

Література із психології тримає пальму першості

Тобто книги заміняють візити до психологів, психотерапевтів…

Певною мірою. Люди не готові йти лікувати душі до експертів. Із різних причин – можливо, бояться розголосу чи складно наважитися розкритися перед чужою людиною… У США візити до психологів – звична річ, а ми ще лишаємося скутими в цьому плані.

А як щодо преси?

Газети, в основному, купують пенсіонери або особи передпенсійного віку. У «Либіді» представлені як місцеві періодичні видання, так і всеукраїнські.

Яка вартість найдорожчої книги та найдешевшої?

Вартісні – 480 гривень – книги з коміксами, аніме. Бюджетні дитячі тоненькі книжечки із м’якою обкладинкою – по 7 гривень – віршики, казочки.            

На книжкових полицях кіоску Либідь

Взагалі, з нового року ціни на книги високо стрибнули. Вартість залежить від текстури обкладинки, паперу, кольорових ілюстрацій і т. д. 

СВИРИДІВЧАНКА НА «ПРЕЗИДЕНТСЬКУ ТИСЯЧУ» ЗАКУПИЛА КНИЖОК ДЛЯ ОДНОСЕЛЬЦІВ

Свиридівська сільська бібліотека збагатилася новими примірниками дитячих книг! Потішила дітвору небайдужа до громадського життя села Віта ЯКОВЕНКО, яка на «ковідну» тисячу придбала популярну в учнівських колах літературу. Що мотивувало до цього – розповіла завідуюча читальним закладом Валентина ФЕДОРЯКА:   

День 21 січня подивував мене, адже розпочався з неочікуваної та зворушливої події. Активна односельчанка Віта Яковенко на «ковідну» тисячу гривень закупила та подарувала бібліотеці книги сучасних авторів від «Видавництва Старого Лева», «Книголав», «Навчальна книга – Богдан» та «КСД»!

«ДУЖЕ ХОТІЛОСЬ ВИТРАТИ ГРОШІ НА ЩОСЬ ПРИЄМНЕ ТА ПОДАРУВАТИ КОМУСЬ РАДІСТЬ»

Ось книжки, які можна взяти для прочитання: «Джуді Муді та список бажань» Меган Мак Дональд, «Коли сніг пахне мандаринками» (збірник оповідань); «Як мій капосний брат зруйнував казку «Попелюшка»» автор Джеррі Магоні; «Мама Му ворон і Різдво», «Петсон і Фіндус на природі»; Олена Ульєва «Я перемагаю страхи»; Андрій Синичкін «Білченя Хвалько»; книжечка «Щедрівочка» із серіїї «Веселі забавки для дошкільнят», а також книги «До зустрічі з тобою» Джоджо Мойєс та «Брехливе життя дорослих» Елена Ферранте. 

Подаровані новенькі книги у Свиридівській бібліотеці

На запитання: «Чому вирішила витратить кошти на придбання книг бібліотеці?» – Віта, посміхнувшись, відповіла: «Дуже хотілось витрати гроші на щось приємне та подарувати комусь радість». 

Багато скептиків вважало, що на тисячу нічого не можна купити, а от, дійсно, вчинок – неочікуваний, приємний та гідний поваги! Віта пояснила його просто: «Нехай цей подарунок буде на радість діткам». Як на мене, то вона подарувала частинку своєї доброти, щастя, гідності, адже могла ці кошти використати для себе: на подорож, відвідування вистави або інше. 

Замовляють навіть на англійській мові

Хочеться ще подякувати жителям громади, які теж перейнялись проблемами надходження літератури до бібліотеки та подарували цікаві книги на різноманітну тематику: О. Янчук, Р. Пугач, Л. Соболь, О. Стеценко, І. Тарасенко, М. Заславець, Н. Коротенко, навіть із сусіднього села Лука – Мирослава Калач.

Автор: Ліна Яковенко

Читайте також:

ЯНА ІСАЄНКО: «ПЕРШІ МОЇ ЛЯЛЬКИ БУЛИ В ДИТИНСТВІ – ІЗ МАЛЬВ ТА КУЛЬБАБОК»

Поділись з друзями!
error1
fb-share-icon