Щорічно 15 лютого в Україні відзначають День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Офіційно дата була встановлена в Україні у 2004 році указом Президента України на заміну комуністичному радянському Дню пам’яті воїнів-інтернаціоналістів. Тож з цієї нагоди  15 лютого на Полтавському обласному радіо «Лтава» транслювали передачу за участю співробітника Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Сергія Бутка на тему «Герої чужої війни». Він відповів на низку запитань редактора радіо Олександра Бобошка.

Афганська війна була останньою з великих імперських авантюр Радянського Союзу. 15 лютого 1989 року останній радянський солдат залишив афганську землю — війну СРСР програв. Досі чимало співвітчизників вважає, що цей день присвячено вшануванню лише учасників радянсько-афганської війни. Ще дехто думає, що він присвячений і військовослужбовцям Збройних Сил України, які виконують миротворчі місії ООН. Насправді у цей скорботний день Україна схиляє голову перед своїми синами, що воювали та загинули в 16-ти країнах світу.

 «День вшанування учасників бойових дій на території інших держав Україна встановила для тих, хто виконував свій воїнський обов’язок виключно в часи існування СРСР. Українські миротворці 29 травня святкують Міжнародний день миротворців, встановлений ООН», — пояснив Сергій БУТКО, співробітник Північно-східного міжрегіонального відділу УІНП. 

«Тільки в 1945-1991 роках СРСР, здійснюючи агресивну зовнішню політику, взяв участь і посилав військових у десятках війн і конфліктів. За неповними даними в них загинуло майже 6 тисяч етнічних українців, а уродженців України набагато більше», — повідомив представник Інституту нацпам’яті. «Війна СРСР проти Афганістану, яка була найбільшою після Другої світової війни радянською агресією, коштувала за різними підрахунками 1-1,5 мільйона життів афганського народу. Кремль на цю зовнішньополітичну авантюру в 1979-1989 роках послав 620 тисяч радянських військовослужбовців, з яких за офіційними даними загинуло понад 15 тисяч осіб, поранено та травмовано більше 53 тисяч, ще понад 415 тисяч захворіло на різні хвороби», — таку  ціну цієї чужої й злочинної війни окреслено у студії радіо «Лтава». 

Йшлося й про те, що завдяки декомунізаційному законодавству з правового та публічного простору поступово відходить у небуття комуністичний пропагандистський штамп «воїни-інтернаціоналісти». Співробітник УІНП акцентував на тому, що це ідеологічне кліше з’явилося задовго до вторгнення радянських військ до Угорщини 1956 року, Чехословаччини 1968 року та до Афганістану 1979 року, коли для ідеологічного маскування агресії комуністичні ідеологи використали наративи «надання інтернаціональної допомоги» та «виконання інтернаціонального обов’язку». ««Воїни-інтернаціоналісти» – це назва, яка також пов’язана зі встановленням радянської влади в Україні, зокрема з діяльністю так званих більшовицьких «червоноармійських інтербригад», до складу яких входили китайці, угорці, чехи, німці, латиші та інші іноземці. А ще ця назва пов’язана з агресивною зовнішньою політикою СРСР. Скажімо комуністичний режим створив так звані «інтернаціональні» бригади, які під час Громадянської війни в Іспанії у 1936-1939 рр. були на стороні республіканського уряду. Тоді з боку СРСР брали участь підрозділи Червоної армії та її кадрові офіцери, які мали підроблені документи та офіційно називалися «добровольцями», – розповів радіослухачам Полтавщини Сергій Бутко.

За 10 років через війну в Афганістані пройшли 150 тисяч українців, з яких загинуло 3 тисячі 288 осіб (майже 22% всіх втрат), 72 пропало безвісти або потрапило в полон, поранено 8 тисяч, з них 5 тисяч залишилися інвалідами. Півтисячі жінок стали вдовами, 711 дітей – сиротами. Це страшна ціна, яку заплатила Україна за імперські амбіції Кремля», — нагадали радіослухачам і український вимір цієї трагедії.

«Учасники бойових дій на території Афганістану та інших держав у лавах Збройних Сил СРСР є жертвами політики злочинного комуністичного режиму. Пам’ятаємо про них. Відзначаємо, шануємо за особисті людські якості, військову майстерність, виучку. Особливо наголошуємо на їхніх героїчних діях в бойових умовах задля рятування своїх бойових товаришів, цивільного населення», — сказав Сергій БУТКО.

«Ми СЛАВИМО колишніх учасників бойових дій на території інших держав за внесок у розвиток нашої молодої незалежної держави, її Збройних Сил, інших силових структур, за участь у миротворчих операціях ООН, а головне, за вагомий внесок у захист України в сучасній війні з російським агресором», — підкреслив представник Інституту національної пам’яті. Він також нагадав, що комуністичні терміни «воїни-інтернаціоналісти», «надання інтернаціональної допомоги», виконання «інтернаціонального обов’язку» були і є маскуванням під виглядом миротворчих і гуманітарних місій агресивної політики Радянського Союзу, не тільки для всього світу, а також і для власних військовослужбовців.

«Наша шана і вдячність захисникам України! З самого початку російсько-української війни тисячі афганців та ветеранів інших війн добровільно виступили на захист рідної землі від російських загарбників. Пам’ятаємо, перемагаємо!», – підсумував представник Інституту нацпам’яті.

Полтавський офіс УІНП

Читайте також:

ДЕ БЕЗКОШТОВНО МОЖНА ПРОЙТИ ОБСТЕЖЕННЯ НА СУЧАСНОМУ ОБЛАДНАННІ

Поділись з друзями!
error1
fb-share-icon