До Дня працівників сільського господарства в Україні поспілкувалися із депутатом Полтавської обласної ради чотирьох скликань, заслуженим працівником сільського господарства України, регіональним директором ТОВ «Баришівська зернова компанія» Василем Стасовським. Депутатська діяльність та робота в «Баришівській зерновій компанії» нерозривно пов’язані в житті Василя Івановича. Адже обидві – це можливість розвитку рідного краю та допомоги людям.

– Василю Івановичу, вітаємо Вас зі святом!

-День хлібороба, простого трударя – це дійсно велике свято для українців. Хлібороби – це ті, хто плекаючи щедрі врожаї, забезпечують життя усього людства. У такий день дякую хліборобам Полтавщини за самовіддану працю та високі показники. Цьогорічні високі вражаї нашої компанії дадуть змогу розвивати підприємство, підняти людям зарплату, щоб не треба було поневірятися Польщами, а вдома стабільно отримути ставку мінімум 10 тисяч, не зважаючи, чи це жнива чи час, коли немає активної роботи.

Василь Стасовський

– Пропоную також поговорити про Вашу депутатську діяльність.

Робота депутата – це не лише участь у сесійних засіданнях. Міжсесійний період наповнений зустрічами з людими та активною діяльністю. Я себе позиціоную як депутат від Лубенського виборчого округу. Цікавлюся життям і Хоролу, й Оржиці, й Гребінки. Та все ж найближча мені Чорнухинщина. Вже 40 років, як я тут живу й знаю, яке завжди було ставлення до Чорнухинського району. Він найменший в області, і завжди, як нелюба невістка – йому найменше перепадає. Раніше навіть секретарі партії казали, як хтось «провинився»: будеш себе так поводити – поїдеш у Чорнухи. Зараз завдяки моїй роботі як депутата такого немає. 

Ми дружно у тандемі із молодим головою територіальної громади Олександром Василенком розбудовуємо та осучаснюємо Чорнухинщину. Олександр – молодий, креативний, має багато амбітних прагнень. І він в моїй особі має союзника. Коли ми об’їжджали всі села разом, я казав, що Олександр Миколайович – моя надія та опора, людина себе проявила як здібний керівник. Він у свою чергу казав, що ось поруч з ним Василь Іванович – досвідчена людина, яка має авторитет, залучає бізнес до співпраці та вболіває за Чорнухинщину.

 Хоча перед президенськими виборами я не приховував свою політичну позицію, висвітлював її  особисто, і на сторінках газет, та все ж більшість людей зробили свій вибір. Проте ми маємо працювати для розвитку нашого краю в будь-яких умовах. 

На виборах я був у партійному списку «сорок якийсь», та все ж завдяки не тільки чорнушанам, голоси яких розпорошилися, а й завдяки 300 голосам від Пирятина, лубенчанам – я пройшов. Набрав 1800. Це завдяки тому, що я людина, яка не замикалася масштабами Чорнухинщини, люди проголосували не за своїх земляків, а віддали голос мені. Я живу проєктами, де люди віддаються, я підтримую – і мене підтримали. Звісно, набагато легше було тим моїм колегам, які були в першій десятці партійних списків, які не турбувалися за рейтинги.

 – Над якими саме зараз проєктами працюєте?

Готуємося до 300-річччя нашого великого земляка Григорія Савича Сковороди. Олександру Василенку вдалося залучити близько 10 мільйонів коштів із субвенції соціально-економічного розвитку народного депутата Максима Березіна на проєкти по капітальному ремонту Ценру культури і дозвілля в Чорнухах, благоустрою паркової зони. 

Ми знайшли хороший контакт з Університетом технологій і дизайну в Києві, ректор особисто приїжджав у Чорнухи. Ми хочемо підійти креативно до презентації обличчя нашої громади. На в’їзді в громаду з чотирьох сторін будуть сучасні рекреаційні зони, із біл-бордами Сковородинівського краю.

Нарешті демонтували «розвалюху» серед селища Чорнухи – згорілий старий будинок культури. Завезли землю, готуємо місце, щоб облаштувати сучасну автостоянку, освітлений сквер, встановити лавочки. Буде красиве місце між музеєм і селищною радою.

На знімку зліва направо: директор літературно-меморіального музею Г. С. Сковороди Микола Соляник, голова ОТГ Олександр Василенко, ректор КНУТД, академік НАПН України Іван Грищенко, директор зернової компанії Василь Стасовський, академік НАПН України Ольга Ярошенко, заслужений журналіст України Микола Петрушенко.

-Як плануєте використати «депутатський мільйон»  з резервного фонду обласного бюджету, який спрямовується на розвиток громад?

Основну частину так званого «депутатського мільйона» у цьому році планую спрямувати  на завершення ремонту будівлі під картинну галерею в  Чорнухах, із сучасним конференц-залом, парковою зоною. Це буде культурно-освітній центр. Підтримуємо ініціативу Академії педагогічних наук України: напередодні ювілею Григорія Сковороди  проведення виїзного засідання, запросивши краєзнавців, науковців, педагогів з різних куточків України.

Приміщення майбутньої галереї є, чотири роки вже його ремонтують. Попередні роки частину мільону я витрачав туди.  Зовні воно вже готове. Залишилися опоряджувальні роботи. Десь 1,2 – 1,3 мільйони треба ще. Громада додасть – щоб відкрити цей сучасний центр. І нарешті наша картинна галерея із пристосованого приміщення переїде. Дуже багато в нас талановитих людей, які виставляють картини в бібіліотеці, музеї. Та скоро ми розширимо наш сад божественних пісень – створимо єдиний туристичний комплекс.

Як депутат обласної ради спільно із головою Чорнухинської громади працюємо над тим, щоб на сесії обласної ради прийняти обласну Програму підготовки до святкування 300-річчя Сковороди. Хоч оголошено в Україні рік Сковориди, та чи буде державна фінансова підтримка, ми не знаємо. А це дуже важливо для розвитку туризму нашого краю та збереження його культурної спадщини. 

– Які ще важливі  інфраструктурні проєкти Вам вдалося реалізувти за останні роки депутатської роботи?

Завдяки моїм нервам та зусиллям за останні 10 років вдалося добитися виготовлення проєктно документації на шикарну дорогу європейського зразка Чорнухи – Лубни, з урахуванням 4 мостів. Завдяки підтримці моїх колег-депутатів вдалося залучити кредит з державного банку в розмірі 520 мільйонів гривень, відповідно за рік (замість п’яти ) дорога зроблена. Зараз ремонт дещо затягується, але до весни наступного року всі роботи планують закінчити. По питомій вазі зараз Чорнухинська громада має найкращі дороги, може, й в усій Україні. Пирятин – Суми, Чорнухи – Лубни – це ті дороги, які сполучають більшість сіл нашої громади. 

Не вистачає Чорнухам бюджетних коштів. Не пощастило так, як Пирятину, мати десяток заправок на трасі й отримувати більше 30 мільйонів акцизу. Як Сенчі чи Лохвиці – де відсотки ренти від газової свердловини капають у місцевий бюджет. За рік близько 50 млн. гривень отримує Сенча, Лохвиця – більше 30 млн. І це, до речі, ми своєю минулою депутатською каденцією добилися. Це бюджет розвитку на соціальні проєкти.

Тому на Чорнухинщині я часто залучаю фермерів. Левову частку допомагає «Баришівська зернова компанія», у якій я працюю. У цьому році зробили ямковий ремонт 10 км доріг спільно з фермерами.

– Чи працюєте над створенням робочих місць у громадах району?

Хочу залучити інвестиції на вирощування енергетичних культур. Це масштабний логістичний проєкт з побудовою заводів з переробки, це створеня десятків робочих місць. Навчені гірким досвідом по Пирятину, де не вдалося через політичні амбіції запустити проєкт із створенням десятків робочих місць, ми з цією проблемою стикаємося і на Чорнухинщині. Під цей проєкт на неугіддях необхідно близько 200 га землі, щоб, раз посіявши, протягом 20 років мати достатньо сировини для безперебійної роботи підприємства і виробництва біопосуду тощо. За цим майбутнє, збереження та відновлення екології. На жаль, щоб зрозуміти і усвідомити це, теж необхідний час. Але ми стикаємося із супротивом, бо куди не кинься – всі землі «роздерибанені» довгостроковою орендою на 15-20 років, та й держава зробила так, що ладні горло перегризти за кожен гектар. Тому поки цей проєкт на етапі громадських обговорень.

– Чи працюєте із освітніми закладами?

Ліцей у Вороньках – одна з 2 опорних шкіл на Чорнухинщині. 2 роки тому мені вдалося включити його до державної програми, щоб зробити утеплення. Другу опорну школу – Чорнухинську – утеплили, перекрили. У Вороньках ТОВ «БЗК» поставило склопакети. А от утеплити приміщення так і не вдалося. У цьому році зірвався цей проєкт, адже в школі навчається менше, ніж 200 учнів.

У наступному році Вороньківська школа проходитиме інспекцію на відповідність вимогам НУШ. І зараз громада переживає за заклад, аби він був на високому рівні. Діти цієї школи – переможці олімпіад, учасники МАН. Завдяки моїм зусиллям як депутата усі молодші класи обладнані за останніми вимогами, закуплені нові меблі, інтерактивні дошки.

– Знаю, що Ви особисто ініціювали масштабні заходи з благоустрою в громаді.

Ми прийшли до того, що села стають безлюдні. Я живу у Вороньках більше 40 років, і я сказав своїм односельцям: хай усі проводять дні села, дивляться привезені готовенькі концерти, порадуються і розбіжаться, а у Вороньках такого не буде в цьому році! Це моя позиція, подобається вам чи ні. Поки ми, маючи таку шикарну дорогу через Вороньки, всі «гадюшники» не розчистимо – ніяких гулянок не буде. У селі ж нема жодної покинутої грядки, хтось їх обробляє і отримує прибуток від цього! А покинутий двір стоїть, як смітник. Ми провели три толоки і вже багато зроблено, як би хто не пручався.

Ми в соцмережах

– Як працює в цьому напрямку «Зеленбуд», створений за Вашої підтримки?

Півроку тому разом із Олександром Василенком ми створили «Зеленбуд». «БЗК» профінансувала закупівлю обладнання, пилораму, станки, дамо, мабуть, і базу їм. Підприємство насамперед повипилювало старі аврійні дерева, які роками вже падали по селах. Розпилюємо на дошки, стовпчики – щоб використати для благоустрою у селах громади. Хочемо в багатьох селах на місці розчищених дворів зробити красиві європейського зразка парканчики, висадити квітники. Працюємо разом із Олександром Василенком, старостами. Багато садимо дерев, розбиваємо парки, креативно підходимо до цього, відновлюємо зелені зони нашої місцевості. Хочемо до 300-річчя Сковороди так розкрутити цей маховик, щоб він вже не зупинявся. Дуже важливо, коли є однодумці. Керівник «Зеленбуду» приїхав до нас працювати із Лохвиччини і дійсно хоче змін та розвитку, має нові ідеї.

– Чули Ваше ім’я як депутата на врученні премії братів Шеметів. Розкажіть, що це за проєкт? 

Просвітницькі ініціативи для мене завжди близькі, якщо я бачу, що люди горять справою, я не можу їм відмовити. У цьому році лубенці захотіли увічнити ім’я своїх земляків – братів Володимира й Миколи Шеметів, які випустили першу україномовну газету в Російській імперії – «Хлібороб».  Моя участь як депутата тут була, я вважаю, вагома. Я долучився фінансово до цієї справи, зокрема ми випустили ювілейний номер газети.

Шпальта газети “Хлібороб”

З моєї ініціативи благодійним фондом «БЗК» та мною особисто підтримується дитяча секція карате кіокушин, якою з великим ентузіазмом керує лохвичанин Богдан Дунаєвський. Дуже плідно ми працюємо із талановитим тренером – фінансуємо поїздки на чемпіонати Європи. І от днями наша чорнухинська спортсменка Оксана Кушнір зайняла 3 місце на першості Європи. Ми всією громадою пишаємося цією перемогою.
Умію я порадіти й чужим успіхам. Я підтримую дружні стосунки із батьком однієї відомої спортсменки з Лубен – Каті Ткаченко, вона лідер волейбольної команди Орегонського університету. І от Катя в грудні прилітає в Україну. З моєї ініціативи за спонсорства «БЗК», ми організовуємо цікавий турнір з волейболу державного рівня. Вона проведе майстер-клас для вихованців ДЮСШ. Для них, до речі, за кошти благодійного фонду «БЗК» придбано сучасні комлекти форми і м’ячі. Я сам грав у волейбол в університетській команді, мені це близьке.
Звісно, як і раніше, допомагаємо і пирятинським футболістам, ветеранській команді, і старости звертаються, – ні від кого не відвертаюся.
Підтримую й культурно-просвітницькі проєкти: нещодавно працівники та техніка нашої компанії допомагали із прибиранням “Школи Лохвицького земства» у Білоцерківцях. Традиційно вже допомагаю особисто в проведенні цікавого мистецького проєкту зі зберження українських культурних традицій «У моди немає часу» в Пирятині.

 – Василю Івановичу, повернімося до депутатських засідань. Чи були під час цієї каденції конфліктні гострі питання, де доводилося голосувати врозріз із більшістю?

 Ви знаєте, депутати цього скликання працюють злагодженіше, по діловому. Питання попередньо обговорюються фракціями й приймається певна фракційна позиція. Я представляю у цьому скликанні партію «Довіра». І вважаю, що її керівник Олег Кулініч у Верховній Раді показав прагматизм, цілеспрямованість в інтересах Полтавського краю. Я вдячний, що Олег Іванович системно працює для підтримки Полтавщини. Із 60 громад області на чолі двадцяти – представники партії «Довіра». У нас зараз найбільша фракція в обласній раді, і це все досвідчені люди, які реалізували себе в житті в різних сферах і готові працювати для тих територій, які їх обирали. 

Ми працюємо злагоджено і немає таких «коників», що «не подобається мені Біленький – на комісію і сесію не поїду». Я їжджу на виїзні засідання, ось нещодавно було виїзне засідання комісії по перевірці законності використання кар’єрів з  видобутку піску й глини. Поцікавився, як нам, об’єднавши зусилля, наприклад, трьох громад, офіційно відкрити кар’єр, щоб людина законно могла поїхати і придбати піску для  будівництва. Я стараюся з весни навезти піску для людей у своєму селі, але така потреба є ж у всіх людей у різних громадах. На що отримав відповідь, що рішенням сесії місцева влада може дозволити у визначеному місці брати пісок на глибині не більше 2 метрів, звісно ж, не на продаж. 

Під час сесійної роботи в Полтавській обласній раді

За роки роботи в обласній раді я добре вмію розпізнавати фальш у «добрих» намірах деяких колег. Певні цілі переслідують ті, хто виступав проти очільника облради, нашого однопартійця Олександра Біленького. Варто зазначити, що Олександр Юрійович – людина дуже сучасна, активна, ідейна, він підтримує розвиток спортивних, культурних та туристичних проєктів, не шкодує власних коштів. І саме йому вся область повинна сказати «дякую» за громадський бюджет. Він є ініціатором обласного громадського бюджету, завдяки якому найменші громади, села, кожна школа – всі, хто не ледачий та дружній – можуть залучити кошти для реалізації своїх мрій.  


Автор: Мирослава Кочубей

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

НОВІ ТРАКТОРИ ТА ОБЛАДНАННЯ ОТРИМАЮТЬ ЧОРНУХИНСЬКІ КОМУНАЛЬНИКИ

Поділись з друзями!
error1
fb-share-icon